Методична скарбничка

Урок алгебри у 8класі



Тема.Властивості степеня з цілим показником.

Мета: навчити учнів користуватись властивостями степеня з цілим показником; формувати вміння застосовувати властивості степеня з цілим показником до перетворення виразів; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення та навички роботи з підручником.

Тип. Урок формування вмінь і навичок.


ХІД УРОКУ.
І. Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1.      Естафета «Хто швидше?» (учні виконують в зошитах).
Запиши вираз у вигляді дробу, який не містить степеня з від'ємним показником.

 А) х⁻⁴ ∙ у = …..  ∙ у =                         Б) 5(аb)⁻⁷  = ….. 5 ∙  =
  В) -9уz⁻⁸ = ….. -9у -  = ˗

2.      Математичний диктант.

А)  = ….. х  = х у⁻¹

     Б)  =….. а⁵∙  = а⁵∙ (7b³)⁻¹ = 7⁻¹а⁵b⁻³ =  ∙ а⁵ ∙ b⁻³


В) = …..(a + b)²∙  = (a + b)²∙ b⁻⁴ ∙c⁻⁴


 Г)   = ….. (c + b)⁵∙  = (c + b)⁵∙  =  (c + b)(ab)⁻⁴






3.      Завдання на картках. Обчислити:

А) ( -  )⁻³ = …..  = 1 ∙ (-  ) = -125                       Б) ( )⁻³= …..  =  = 15

В) =…..  =  = 1                                     Г) (-4)⁻³ =…..  = -

  Д) (-1)⁻¹¹ =…..  = -1


*Під час роботи на картках 3 учня біля дошки (в залежності від рівня навчальних досягнень) виконують різнорівневе завдання:

Початковий рівень                    Базисний рівень                  Ускладнений рівень
 х⁴ ∙ х =                                              у⁶ : у² =                                         (-2с⁶)⁴ =

    2а⁵b² ∙ ba³ =                                    (-0,1x³)⁴ ∙ 10x =                      ³ ∙ a³b² =

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

      Введення степеня з цілим показником є одним із багатьох прикладів узагальнення поняття математичної дії. Степінь з нульовим і від'ємним показниками означають так, щоб до них можна було застосувати ті самі привила, які мають місце для степеня з натуральним показником, а саме:
                             для будь-якого а≠0та будь-яких цілих mіn
                                                     аᵐ ∙ аⁿ = аᵐ⁺ⁿ              (1)
                                                     аᵐ : аⁿ = аᵐ⁻ⁿ(2)
                                                     (аᵐ)ⁿ = аᵐⁿ                   (3)

                             для будь-яких а≠0, b≠0 і будь-якого n
                                                     (ab)ⁿ = aⁿ ∙b          (4)
                                                      =     (5)

Властивості 1-5 можна довести, спираючись на означення степеня з цілим від'ємним показником і властивості степеня з натуральним показником.
      Доведемо, наприклад, властивість 2 для випадку, коли показники степенів – цілі від’ємні числа.
      Інакше кажучи, доведемо, що  а⁻ᵏ : а⁻ᵖ =а⁻ᵏ⁽⁻ᵖ⁾,
де а≠0, k,p – натуральні числа. Маємо:
      а⁻ᵏ : а⁻ᵖ =  :  =    =  = аᵖ⁻ᵏ = а⁻ᵏ⁺ᵖ = а⁻ᵏ⁽⁻ᵖ⁾

      Замінюючи степені а⁻ᵏ  і  а⁻ᵖ дробами  і  , ми скористалися означенням степеня з цілим від'ємним показником. Замінюючи частку  степенем аᵖ⁻ᵏ - властивістю ділення степенів з натуральним показником.
      Доведення інших властивостей для випадку, коли показники степенів – цілі від’ємні числа пропонуємо учням провести самостійно.


IV. Закріплення знань.

1.      Запишіть у вигляді степеня з основою а≠0 вираз (усно):
А) а⁻⁴ ∙ а⁶ =          Б) а² ∙а⁻³=                  В) а⁸∙ а⁻⁵∙ а⁻⁶=       Г) а¹⁰ : а¹² =
Д) а⁻³: а⁻³ =       Є) а⁻⁴: а =                  Е) ⁻⁴)⁻¹ =                Ж) ²)⁻²∙а³ =

2.      Знайди помилку  (n – ціле число):
А) х¹⁰ : х¹² = х¹⁰⁻¹² = х²  (х⁻²)                                 Б) х⁰ : х ⁻⁵= х⁰⁻⁽⁻⁵⁾ = х⁻⁵  (х⁵)             

В) хⁿ⁻¹ : х⁻⁸ = хⁿ⁻¹⁻⁽⁻⁸⁾ = хⁿ⁻¹⁺⁸ = хⁿ⁻⁷   (хⁿ⁺⁷)

Г) 5ᵐ ∙ 5ᵐ⁺¹  ∙ 5¹⁻ᵐ = 5ᵐ⁺ᵐ⁺¹⁺¹⁻ᵐ = 5³ᵐ⁺²     (5ᵐ⁺²)

Д) (5ᵐ)² ∙ (5⁻³)ᵐ = 5²ᵐ ∙ 5⁻³ᵐ = 5²ᵐ⁺³ᵐ = 5⁵ᵐ    (5⁻ᵐ)

Є) 625 ∙ 5ᵐ⁻² = 5⁴ ∙ 5⁴ᵐ⁻² = 5⁴⁺⁴ᵐ⁻² = 5²⁻⁴ᵐ    (5²⁺⁴ᵐ)

3.      Запишіть вираз у вигляді степеня з основою 3 і знайдіть його значення. (Колективно).

А) 27 ∙ 3⁻⁴ = ….. 3³ ∙ 3⁴ = 3³⁺⁽⁻⁴⁾ = 3⁻¹ =

Б) (3⁻¹)⁵ ∙ 81² =  …..3⁻⁵ ∙ 3⁸ = 3⁻⁵⁺⁸ = 3³ = 27

В) 9⁻² : 3⁻⁶ =  …..(3²)⁻² : 3⁻⁶ = 3⁻⁴ : 3⁻⁶ = 3⁻⁴⁻⁽⁻⁶⁾ = 3⁻⁴⁺⁶ = 3² = 9

Г) 81³ :  (9⁻²)⁻³ =  …..(3⁴)³ : ((3²)⁻²)⁻³ = 3¹² : (3⁻⁴)⁻³ = 3¹² : 3¹² = 3¹²⁻¹² = 3⁰ = 1

V. Рефлексія.

1. Сформулюйте означення степеня з цілим від'ємним показником.
2. Сформулюйте властивості степеня з цілим показником.
3. Якою може бути основа степеня з цілим показником?

4. «Математичне лото». Учням пропонується набір виразів та математичних знаків,  з яких треба скласти правильну відповідь (не всі вирази та знаки можуть бути використані).

А) а⁻² ∙ а⁻⁵ =…… а, -а, а⁻³,  : ,  а⁷, а⁻⁷,       (а⁻⁷)

      Б) а³ : а⁻⁷ ….. = а⁻⁴, ∙, а⁴, а¹⁰, а⁻¹⁰     (а¹⁰)

В) (ху)⁻³ = …..х⁻³, :, у⁻³, ∙,  , , ,   ( )

Г) = …… , 2 , , ∙,         ( )

VI. Підсумок уроку.

VII. Домашнє завдання.

Немає коментарів:

Дописати коментар